Dokumentalny 2022

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 633 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2022 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo naukowe Katii i Maurice’a Krafftów oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. „Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. „Ciekawość jest silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia.
Ten niezwykły serial dokumentalny Jona Favreau i producentów „Zielonej planety” pozwala w nowatorski sposób podziwiać cuda natury. Przenieś się 66 milionów lat wstecz, gdy dostojne dinozaury i inne niesamowite stworzenia chodziły, pływały i latały po naszej planecie.


W serialu "Witamy we Wrexham" Rob McElhenney i Ryan Reynolds uczą się prowadzić trzeci najstarszy profesjonalny klub piłkarski na świecie. W 2020 roku Rob i Ryan połączyli siły, by kupić piątoligowy zespół Red Dragons w nadziei na przekształcenie Wrexham AFC w drużynę, której cały świat mógłby kibicować. W czym problem? Rob i Ryan nie mają żadnego doświadczenia w piłce nożnej ani w pracy ze sobą. Od Hollywood do Walii, od boiska do szatni, od biura do pubu, ten serial dokumentalny śledzi drogę Roba i Ryana ku posiadaniu klubu piłkarskiego oraz nierozerwalnie połączone losy drużyny i miasteczka, które liczy na to, że dwóch aktorów przyniesie nadzieję i zmiany do społeczności, która bardzo tego potrzebuje.
Sir David Attenborough zaprasza na magiczną wyprawę przez bujny świat roślin. Na co dzień nie dostrzegamy jego piękna, a skrywa on wiele zaskakujących zjawisk oraz setki niesamowitych bohaterów. Rośliny żyją własnym tajemniczym życiem, które możemy podejrzeć z bliska tylko za pośrednictwem obiektywów specjalistycznych kamer.
Dokument podąża za aktorką i aktywistką Evan Rachel Wood, która wykorzystuje swoje doświadczenie ofiary przemocy domowej, aby wymierzyć sprawiedliwość, leczyć rany i odzyskać prawo do swojej historii.
Nathan Fielder powraca do telewizji z nowym serialem, który bada, jak daleko może posunąć się jeden człowiek, aby zmniejszyć niepewność codziennego życia.
Lewo, prawo, lewo… Znaleźć miłość w internecie nie jest łatwo, więc kiedy Cecilie umawia się z przystojnym i bajecznie bogatym playboyem, aż trudno jej uwierzyć, że właśnie spotkała mężczyznę swoich marzeń. Nie słucha ona jednak głosu rozsądku i znacznie za późno zdaje sobie sprawę, że ten robiący międzynarodowe interesy biznesmen jest tak naprawdę kimś zupełnie innym. Wtedy bajka zmienia się w napędzany żądzą zemsty thriller. Cecilie znajduje inne kobiety, które spotkał podobny los, i wspólnie z nimi postanawia rozprawić się z "Oszustem z Tindera".
Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowcy androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.
Fabularyzowany dokument ukazuje historię społeczności LGBTQ na świecie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…